Hitachi KC18DY9L 18-Volt Lithium-Ion 9-Tool Combo Kit
Features
  • Includes nine tools to tackle a variety of projects
Product DescriptionTechnical InformationCustomer Reviews
KC18DY9L The KC18DY9L is an 18-volt, 9-piece, pro-grade combo kit which includes the DV18DL hammer drill, WH18DL impact driver, CR18DL reciprocating saw, C18DL circular saw, G18DL angle grinder, CJ18DL jig saw, DH18DL rotary hammer, WR18DL impact wrench and UB18DL lantern. Also included are two high-capacity 3.0Ah Lithium Ion batteries, a Universal Charger and two durable tool bags for easy transport and storage. Features: -Kit includes (2) 3.0Ah Lithium Ion HXP batteries that offer three times the life at half the weight of NiCd and NiMH batteries. -HXP batteries are backwards compatible with all Hitachi 18V DVF3 and DMR tools. -Kit includes the DV18DL 18V Hammer Drill with a class leading 570 in / lbs of torque to power through the toughest jobs. -Kit includes the DH18DL 18V Rotary Hammer with electro-pneumatic mechanism for impact energy and can drill up to 105 holes on one charge. -Kit includes the CR18DL 18V Reciprocating Saw that features a Tool - less blade change system and triple sealed construction for durability. -Kit includes the C18DL 18V 6-1/2'' Circular Saw that features a left mounted blade for a clear line of sight and accurate cutting. -Kit includes WH18DL 18V Impact Driver that delivers a class leading 1, 330 in / lbs of torque, ideal for tackling projects like installing windows, doors and cabinets. -Kit includes WR18DL 18V Impact Wrench with Cool Flow system to keep the motor cool while delivering 1, 950 in / lbs of torque. -Kit includes G18DL 18V Angle Grinder with a high torque motor to power through tough cutting and grinding applications and a slim body design for control and comfort. -Kit includes CJ18DL 18V Jig Saw with 4-mode orbital action for efficient cutting in various materials and an LED light for improved visibility. -Kit includes UB18DL 14.4V / 18V 2-Mode Lantern featuring florescent or LED illumination and an 8 - position handle for flexibility. -Kit includes a Universal Charger that charges 7.2-18V Lithium Ion, NiMH and NiCd b